Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 22-ին ընդունել է ՀՀ-ում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յոհաննես Դաումային (նստավայրը` Թբիլիսի):
Ողջունելով դեպանին՝ Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է նրա գործուն դերակատարությունը երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման հարցում:
Արարատ Միրզոյանը կարեւորել է երկկողմ շփումների ակտիվացումը, միջխորհրդարանական համագործակցության սերտացումն ու փորձի փոխանակումը:
Անդրադառնալով ներհայաստանյան վերջին զարգացումներին՝ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ բոլոր այն երկրները, որոնք կարեւորում են երիտասարդ ժողովրդավարությունները, մարդու իրավունքների եւ ազատությունների երաշխավորումն ու պաշտպանությունը, իրենց աջակցությունը կբերեն մեր երկրում տեղի ունեցող բարեփոխումներին:
Յոհաննես Դաուման, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, համոզմունք է հայտնել, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի առավել խորացնել եւ ընդլայնել երկկողմ հարաբերությունները` դրանք հասցնելով նոր մակարդակի:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը փաստել են, որ փոխգործակցության զարգացման եւ ընդլայնման դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ կա, մասնավորապես մշակութային, գիտակրթական ու առեւտրատնտեսական ոլորտներում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսությանը վերաբերող հարցերի ու Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացի շուրջ:

22 февраля Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов в РА Йоханнеса Дауму (резиденция - Тбилиси).
Приветствуя посла, спикер НС подчеркнул его действенную роль в развитии отношений двух стран.
А.Мирзоян особо выделил активизацию двусторонних контактов, укрепление межпарламентского сотрудничества и обмен опытом.
Обратившись к последним внутрирмянским развитиям, глава законодательного органа выразил надежду, что все страны, придающие важность молодым демократиям, гарантиям и защите права и свобод человека, поддержат проводимые в Армении реформы.
Йоханнес Даума, поблагодарив за теплый прием, выразил уверенность, что благодаря совместным усилиям возможно будет максимально углубить и расширить двусторонние отношения, выведя их на новый уровень.
В ходе встречи стороны констатировали, что налицо все еще большой неиспользованный потенциал развития и расширения взаимодействия, в частности в культурной, научно-образовательной и торгово-экономической сферах.
Собеседники обменялись мнениями также по диалогу о либерализации для граждан Армении визового режима с Евросоюзом и процессу ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.